Artykuły filtrowane wg daty: lipiec 2020

W dniu 24.07.2020 roku o godz. 15:50 patrolując dzielnicę przydworcową strażnicy Referatu Ochrony Środowiska Straży Miejskiej zauważyli pojazd marki Opel astra, którego kierujący nie potrafił utrzymać auta na jednym pasie ruchu, jechał „wężykiem” i przejechał skrzyżowanie ulic Poniatowskiego i Traugutta na czerwonym świetle. Strażnicy zrównali się z pojazdem opel i zauważyli, że kierujący pojazdem około 20- letni mężczyzna jest nienaturalnie przechylony na kierownicę pojazdu.
Z uwagi na podejrzenie, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka strażnicy postanowili zatrzymać pojazd i skontrolować jego kierowcę. Na widok radiowozu z włączoną sygnalizacją świetlną kierujący najpierw wjechał na pas przed strażników,  a potem zaczął gwałtownie odjeżdżać. Następnie zatrzymał się na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną u zbiegu ulic Dowkontta i Grzecznarowskiego. Podczas legitymowania mężczyzna, od którego wyraźnie wyczuwalna była woń alkoholu, był agresywny, nie reagował na wydawane polecenia i nie chciał poddać się czynnościom służbowym. W związku z tym strażnicy używając siły fizycznej i kajdanek doprowadzili go do wezwanego wcześniej patrolu Policji. Funkcjonariusze Policji na miejscu przebadali kierowcę pojazdu Opel analizatorem wydechu – wynik 0,82 mg/l., drugie badanie 0,84 mg/l (około 1,7 promila)
W trakcie wykonywania czynności ustalono również, że ujęty 23 - latek nie posiadał nigdy uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Nietrzeźwego kierującego przewieziono do II Komisariatu Policji na ul. Radomskiego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 24.07.2020 roku o godz. 14:45 do patrolu pełniącego służbę przy Izolatorium mieszczącym się przy ulicy Planty 4 podbiegł mężczyzna informując, że na głównej alejce Parku Planty przy ławce leży mężczyzna i nie daje oznak życia.
Strażnicy Referatu Prewencji natychmiast pobiegli we wskazane miejsce i potwierdzili zgłoszenie. Obok ławki leżał około 70 letni mężczyzna.
Funkcjonariusze próbowali go ocucić, bezskutecznie. Sprawdzili czynności życiowe – brak pulsu i oddechu. W związku z tym, iż mężczyzna ten nie dawał oznak życia, funkcjonariusze Straży Miejskiej po udrożnieniu dróg oddechowych podjęli natychmiastową resuscytację, którą prowadzono nieustannie do czasu przybycia załogi Pogotowia Ratunkowego. W trakcie resuscytacji strażnicy zmieniali się oraz ustalali świadków zdarzenia, według których mężczyzna podczas spaceru „w pewnym momencie osunął się uderzając głową o ławkę i stracił przytomność”.
Przybyli na miejsce ratownicy medyczni i lekarz przejęli czynności ratunkowe od funkcjonariuszy straży. Dzięki długotrwałej akcji ratunkowej prowadzonej przez strażników oraz ratowników medycznych mężczyźnie udało się przywrócić czynności życiowe i lekarz zadecydował o pilnym przewiezieniu pacjenta do MSZS na ulicę Aleksandrowicza.
Dziękujemy mieszkańcom za czujność a naszym funkcjonariuszom za zdecydowaną i ofiarną postawę dzięki której udało się uratować najcenniejsze co mamy… życie.

Dział: Aktualności

W dniu 22.07.2020 roku o godzinie 13:10 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał anonimowe zgłoszenie, że w rejonie ulic kpt. Michalczewskiego i św. Brata Alberta na osiedlu Prędocinek porusza się „chodząc w kółko” młody mężczyzna z przedmiotem dużych rozmiarów przypominającym nóż.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji.
Strażnicy patrolując wskazane miejsce napotkali na wysokości Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych mieszczącego się przy ulicy Lipskiej młodego mężczyznę odpowiadającemu rysopisowi podanemu przez osobę zgłaszającą. Zachowując wszelkie środki ostrożności funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, jednak nie ujawnili przy nim żadnych niebezpiecznych przedmiotów. W trakcie prowadzenia czynności wyjaśniających ustalono, że legitymowany 35 latek jest osobą poszukiwaną przez Policję do odbycia kary pozbawienia wolności.
W związku z powyższym mężczyznę ujęto, przewieziono do najbliższej jednostki Policji i przekazano dyżurnemu celem wykonania dalszych czynności służbowych.
Sprawę prowadzi II Komisariat Policji przy ulicy Radomskiego w Radomiu.

Dział: Aktualności
piątek, 17 lipiec 2020 12:44

ZNÓW NIETRZEŹWI NIELETNI...

To już kolejne wakacyjne zgłoszenie dotyczące nieletnich spożywających alkohol.
W dniu 15.07.2020 roku o godzinie 19:45 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Traugutta w Radomiu  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na ławeczce przed budynkiem dworca PKP znajdują się trzy młode kobiety, które zakłócają ład i porządek publiczny oraz spożywają alkohol
w miejscu zabronionym.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu pełniący służbę na terenie miasta.
Na miejscu zdarzenia patrol potwierdził zgłoszenie i zastał… 5 młodych osób (trzy kobiety i dwóch mężczyzn). Obok ławki strażnicy zauważyli dwie butelki wódki opróżnione w połowie oraz kubeczki. Poinformowano osoby o konsekwencjach prawnych wynikających z ich zachowania oraz poproszono operatora monitoringu miejskiego o  potwierdzenie spożywania alkoholu i zakłócania ładu i porządku publicznego. Operator potwierdził, że wszystkie osoby spożywały alkohol. Spośród osób legitymowanych okazało się , że trzy dziewczyny są nieletnie. Mają po 15 i 16 lat.
Strażnicy miejscy wezwali na miejsce zgłoszenia rodziców, których poinformowano o zdarzeniu, o przeprowadzonych czynnościach służbowych a także o przekazaniu informacji o zdarzeniu do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich.
Apelujemy do rodziców i opiekunów prawnych!
Trwają wakacje, czas luzu, zabaw i większej „wolności” dla naszych dzieci. Ale to także „gorący” czas pokus i niebezpieczeństw. Zwracajmy uwagę na to z kim i gdzie przebywają a przede wszystkim co robią. Kłopoty mogą przyjść niespodziewanie
a konsekwencje można ponosić do końca życia.

Dział: Aktualności

W dniu dzisiejszym odwiedzili nas niesamowici goście. Nasz wieloletni przyjaciel Czarek Papis oraz Arek Kowalik tata Szymona i Helenki, dla których wspólnie z uczestnikami #WYZWANIESTU-LUDZIE Z CHARAKTEREM uczestniczyliśmy w Finale III Edycji tego jakże szlachetnego zrywu, który w niedziele 12 lipca odbył się na obiektach MOSiR Borki. Była cudowna zabawa, poznawanie tajników pracy strażnika EkoPatrolu, przejażdżka radiowozem, podglądanie pracy operatora drona i pogadanki o tematyce „jak pomagać zwierzętom”. Uśmiech dzieci i spokój rodziców bezcenny 
Każdy z nas wie, że pomaganie to cudowna rzecz, która daje satysfakcję każdemu człowiekowi. Mamy wrażliwe serca dlatego wspieramy każdą taka akcję, która może pomóc naszym dzieciom. Tym razem dla Szymonka i Helenki Kowalików.
Czy więcej pisać?
Podziękowania dla Straży Miejskiej w Radomiu z własnoręcznymi podpisami Szymonka, Helenki, Czarka i rodziny Kowalików są najcennieszym i najlepszym podziękowaniem.
Wiedzcie, że nie jesteście sami.

Dział: Aktualności

W dniu 14.07.2020 roku o godzinie 12.00 patrol Referatu Prewencji pełniący służbę przy Izolatorium mieszczącym się w hotelu „Iskra” przy ulicy Planty 4 zauważył szarpiących się w alejce Parku Planty dwóch mężczyzn. W trakcie szarpaniny jeden z mężczyzn zaczął szybko i dużą siłą uderzać swojego przeciwnika rękoma po głowie powodując liczne rozcięcia, krwawienie i w konsekwencji upadek na chodnik. W wyniku upadku mężczyzna doznał kolejnych obrażeń, urazu głowy i rozcięcia czoła z silnym krwawieniem.  Strażnicy szybko rozdzielili mężczyzn, udzielili pomocy poszkodowanemu 68 latkowi i ujęli 39 letniego sprawcę. Z uwagi na rozległe obrażenia głowy u poszkodowanego mężczyzny, wezwano na miejsce zdarzenia załogę Ratownictwa Medycznego.
Ratownicy udzielili pomocy poszkodowanemu mężczyźnie oraz poinformowali o konsekwencjach prawnych i możliwości ustnego zgłoszenia zawiadomienia o popełnionym czynie zabronionym.
Mężczyzna ten odmówił przejazdu do szpitala oraz zgłoszenia pobicia w najbliższym Komisariacie Policji. W związku z powyższym interwencję zakończono w postępowaniu mandatowym nakładając na sprawcę mandat karny kredytowany w wysokości 500 zł.

Dział: Aktualności

Komendant Straży Miejskiej w Radomiu ogłasza przetarg w formie przetargu pisemnego na sprzedaż samochodu osobowego marki Peugeot Boxer 330 2.2 HDI MR 14 E5 3.0t numer rejestracyjny WR 1300S.
Samochód służył w naszej jednostce od 2014 roku. Przejechał niewiele ponad 210 000 kilometrów. Jest to furgon częściowo – przeszklony z podwyższonym dachem, wydłużony 4-drzwiowy, 3+6 osobowy.
Z uwagi na specyfikę pracy samochód o tak dużych gabarytach nie spełniał swojej roli w codziennych działaniach Straży Miejskiej na terenie naszego miasta. Dlatego sporadycznie był wykorzystywany szczególnie do zabezpieczeń i przewozu osób.
Celujemy w tabor zdecydowanie mniejszy, zwinniejszy i spełniający najwyższe standardy ekologiczne.
Dlatego oddamy naszego „Boksera” w dobre ręce, tam gdzie przyszły nabywca wykorzysta w pełni jego walory transportowe. To bardzo dobry samochód w „trasę”, do transportu. Niezwykle pakowny, wygodny i jak na swoje gabaryty oszczędny.
Na oferty czekamy do dnia 27 lipca 2020 roku.
Wszystkie informacje na temat naszego „Boksera” można uzyskać pod adresem:
http://bip.strazmiejska.radom.pl/index.php?id=11&zoom=78

Dział: Aktualności
poniedziałek, 06 lipiec 2020 12:45

CZERWIEC 2020 - PODSUMOWANIE

W miesiącu czerwcu  2020 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła   1199 interwencji:

-                683 interwencji mieszkańców naszego miasta;
-                199 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
-                274 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
-                 32 interwencji zleconych przez inne służby
-                 11 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, zgromadzeń, itp.)
Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –   58;
2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –    139  , w tym:
    a. wypalanie odpadów i nieczystości       –   16 ;
    b. nieporządek                                      -    42 ;  
c. niszczenie zieleni                                        -    21 ;
d. padlina zwierząt                                    -    36 ;
3. Interwencje dotyczące zwierząt –  194 ;
4. Nieprawidłowe parkowanie    –    264 ;
    a. holowanie –   3 ;
    b. blokady –      5 ;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 90 ; w tym:
a. związane z naruszeniem przepisów wydanych z mocy Rozporządzenia w związku z wystąpieniem stanu epidemii – 13 ;  
6. Sprawcy przestępstw – 2;
7. Zagrożenie zdrowia i życia – 136 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
i leżącym na ulicy oraz   bezdomnym);
8. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 123 ;
9. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 15;
10. Asysta/Potwierdzenie danych –  15;
11. Awarie – 62 ;
12. Handel -   17 ;
13. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 14 ;
14. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna –  14;
15. Inne – 56 ;

Dział: Aktualności

W dniu 03.07.2020 roku o godzinie 20:50 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na ławce przy Kościele oo. Bernardynów siedzi dwóch mężczyzn, którzy co jakiś czas podchodzą do kiosku, mieszczącego się przy bocznej ścianie kamienicy Żeromskiego 2 w Radomiu najprawdopodobniej próbując się do niego włamać.
W chwili zgłoszenia jeden z mężczyzn został na ławce i obserwował okolicę, natomiast drugi podszedł do kiosku od tyłu i „dłubał” przy zamku a następnie oderwał część rolety i wrzucił do pobliskiego kosza.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol Referatu Administracyjno - Porządkowego pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
Na miejscu zdarzenia strażnicy zauważyli opisane przez operatora monitoringu miejskiego osoby. Mężczyzn ujęto na gorącym uczynku. Po wylegitymowaniu okazało się, że mężczyźni działali w porozumieniu. 34 latek narodowości bułgarskiej włamywał się do kiosku natomiast jego 33 letni polski kolega obserwował otoczenie.
Na miejsce wezwano patrol Policji, który przejął czynności od funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Obydwaj mężczyźni są znani organom ścigania za popełnianie różnych czynów zabronionych.
Ujętych mężczyzn przewieziono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta 30 i przekazano wraz z zabezpieczonymi przedmiotami dyżurnemu celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych. Mężczyźni zostali osadzeni.
Czynności w sprawie prowadzi I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta 30 w Radomiu.

Dział: Aktualności