Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2020

Rozpoczynamy wakacje w tym roku pod nazwą „Bezpieczne wakacje – Lato 2020”. Mamy nadzieję, że aura dopisze i każdy znajdzie dla siebie coś fascynującego.
Tegoroczne wakacje są inne niż dotychczas. Epidemia wprowadziła do naszego życia wiele zmian, które mają nas uchronić przed najgorszym.
Nie zapominajmy o obostrzeniach związanych ze stanem pandemii.
 Główny Inspektorat Sanitarny opracował „Dekalog bezpiecznego zachowania podczas wakacji”, w którym określono podstawowe zasady sanitarne: często myj ręce, podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni, unikaj płacenia gotówką, korzystaj z kart płatniczych, unikaj dotykania oczy i ust, dezynfekuj swój telefon, zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy, stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu, odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu, korzystaj z sprawdzonych źródeł wiedzy
o koronawirusie http://www.gis.gov.pl oraz gov.pl/koronawirus.
Wraz z rozpoczęciem wakacji następuje również czas wytężonej pracy dydaktycznej funkcjonariuszy Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu.
Cały okres wakacyjny podzieliliśmy na dwa turnusy, podczas których nasi strażnicy z Sekcji Szkolnej będą prowadzić kontrole oraz w miarę możliwości przy zachowaniu środków ostrożności i dystansu społecznego pogadanki i prelekcje dla dzieci młodszych i starszych na terenie półkolonii. W trakcie całych wakacji inspektorzy odwiedzą 4 (cztery) półkolonie w wyznaczonych przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu szkołach i placówkach objętych akcją „Lato 2020”. Dodatkowo kontrolą objęto wszystkie obiekty należące do miasta, na których odbywać się będą zajęcia dla dzieci i młodzieży.
Wykaz zajęć dostępny na stronie:
http://www.radom.pl/page/250,aktualnosci.html?id=11535
Postaramy się dobrze wypełnić czas wolny i zainteresować nasze pociechy poniżej przedstawioną tematyką dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa w czasie wakacji.
Chcielibyśmy jak co roku uświadomić dzieci młodsze jak należy zachowywać się w „Kontakcie z osobą obcą” oraz „Jak bezpiecznie spędzić wakacje” natomiast dzieci starsze zachęcić do udziału w prelekcjach dotyczących „Cyberprzemocy” oraz „Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich”.
Wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom przypominamy przede wszystkim o zakazie kąpieli na dzikich kąpieliskach. Kontroli podlegają dzikie kąpieliska:
ulica Stalowa na osiedlu Potkanów,
ulica Stawowa w Kosowie,
ulice Energetyków, Rataja, Potkańskiego,
Stary Młyn na Pacynce,
oczka wodne na osiedlu Ustronie od strony ulicy Orzechowej i przy ulicy Jana Pawła II, oczko wodne przy ulicy Witkacego,
Stary Ogród przy ulicy Mireckiego oraz
najbardziej oblegane oczka wodne przy obwodnicy południowej na ulicy Jacka Kuronia.
Podczas rutynowych patroli strażnicy miejscy stwierdzili, że kąpiel w tych zbiornikach może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Straż Miejska apeluje przede wszystkim do rodziców, aby ci zwrócili baczniejszą uwagę na to, gdzie ich pociechy spędzają wolny czas.
Wchodzenie do wody na dzikich kąpieliskach jest nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne.
Wszystkim naszym pociechom życzymy udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji.

Dział: Aktualności

W dniu 17.06.2020 roku o godzinie 10:20 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonej mieszkanki osiedla Akademickiego, która zauważyła kobietę stojącą na parapecie (IV piętro) jednego z bloków przy ulicy Akademickiej. Kobieta stojąca na parapecie wykonywała ruchy mogące świadczyć o tym, że chce wyskoczyć z okna.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji.
Funkcjonariusze natychmiast podjęli działania i udali się na miejsce zgłoszenie, ustalili przypuszczalny lokal, w którym może przebywać kobieta oraz przeprowadzili rozmowę z mieszkańcami zamieszkującymi wskazaną klatkę schodową.        
Po kilku próbach strażnicy weszli do właściwego lokalu i zastali tam małżeństwo. Kobieta była bardzo zdenerwowana, nie potrafiła logicznie odpowiadać na zadawane pytania, oświadczyła, że nie wie dlaczego wychodziła na parapet i wystawiała  nogi na zewnątrz.
Przeprowadzono również rozmowę z mężem kobiety, który oświadczył, że kobieta ma znaczne problemy zdrowotne i czasem potrzebuje pomocy.
W trakcie trwania interwencji drogą radiową strażnicy poinformowali dyżurnego o podjętych działaniach oraz wezwali na miejsce służby ratunkowe: Ratownictwo Medyczne, Straż Pożarną i Policję.
Uratowaną 76 latkę  przekazano przybyłej na miejsce załodze Ratownictwa Medycznego i w asyście Policji przewieziono do szpitala na ulicę Krychnowicką.

Dział: Aktualności
środa, 10 czerwiec 2020 06:45

STRAŻ MIEJSKA PODJĘŁA #GASZYNCHALLANGE

Straż Miejska w Radomiu  podjęła #GaszynChallenge
Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Radomiu odpowiedzieli na nominację Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu i podjęli wyzwanie #GaszynChallange, akcji, która łączy dbanie o kondycję fizyczną z pomocą choremu na najcięższą postać rdzeniowego zaniku mięśni Wojtusiowi Howisowi z Galewic.
Dzięki zbiórce Wojtuś ma szansę na lek za ponad 9 milionów złotych.
Zasady #GaszynChallange są bardzo proste, osoby nominowane, muszą wykonać 10 pompek. Jeżeli wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie, wpłacają minimum 10 zł na konto wybranego dzieciaka. Osoby nominowane mają 48 godzin na wykonanie zadania i mogą nominować minimum 3 osoby.
Tradycyjnie już strażnicy miejscy z Radomia odpowiedzieli na nominację i dołożyli finansową cegiełkę dla cierpiącego chłopca. Pod dowództwem Komendanta Straży Miejskiej Edmunda Nowocienia na placu Corazziego pompowaliśmy … a jak?

kliknijcie poniższy link:
 https://youtu.be/5gejSr4Bziw

Dział: Aktualności
czwartek, 04 czerwiec 2020 07:22

MAJ 2020 - PODSUMOWANIE

W miesiącu maju  2020 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła  928 interwencji:

-               516 interwencji mieszkańców naszego miasta;
-               150 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
-               209 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
-                44 interwencji zleconych przez inne służby
-                9 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, zgromadzeń, itp.)
Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –  76 ;
2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –   144   , w tym:
    a. wypalanie odpadów i nieczystości       –    29;
    b. nieporządek                                      -     35;  
c. niszczenie zieleni                                        -     27;
d. padlina zwierząt                                    -     34;
3. Interwencje dotyczące zwierząt –  133;
4. Nieprawidłowe parkowanie    –     154;
    a. holowanie –   3;
    b. blokady –      -;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  103; w tym:
a. związane z naruszeniem przepisów wydanych z mocy Rozporządzenia
w związku z wystąpieniem stanu epidemii – 45;  
6. Sprawcy przestępstw – 1;
7. Zagrożenie zdrowia i życia – 102 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
i leżącym na ulicy oraz   bezdomnym);
8. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –  117;
9. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 6 ;
10. Asysta/Potwierdzenie danych –  7;
11. Awarie –   39;
12. Handel -    4;
13. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –  6;
14. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 7;
15. Inne – 29 ;

Straż Miejska w Radomiu cały czas czynnie uczestniczy w działaniach pomocowych w związku z pandemią koronawirusa. Zabezpieczamy budynki użyteczności publicznej, izolatorium oraz kontrolujemy miejsca w których grupuje się młodzież i nie tylko. Strażnicy pouczają mieszkańców co robić aby uniknąć zarażenia, przypominają o zakazie i konsekwencjach naruszenia przepisów o zachowaniu w miejscach publicznych, apelują o zachowanie dystansu społecznego i w miarę możliwości pozostanie w domach. Informujemy o tym, że trzeba zachowywać bezpieczny dystans od innych ludzi, jeśli to możliwe, zrezygnować lub ograniczyć podróżowanie komunikacją zbiorową, a przede wszystkim poważnie traktować kwarantannę, być odpowiedzialnymi za siebie i innych.
Od dnia 01.04.2020 roku zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 marca 2020 roku Straż Miejska w Radomiu współpracuje z Komendą Miejską Policji W Radomiu w celu zapobiegania się choroby zakaźnej COVID – 19Dział: Aktualności