Artykuły filtrowane wg daty: maj 2020

W dniu 28.05.2020 roku dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie od pracowników MZDiK kontrolujących bilety w autobusach komunikacji miejskiej dotyczące zakłócania ładu i porządku publicznego oraz odmowy podania danych osobowych przez pasażerkę podróżującą bez ważnego biletu.
Na miejsce zdarzenia dyżurny zadysponował patrol Referatu Prewencji, który potwierdził zgłoszenie.
Pasażerka „na gapę” nie posiadała dokumentów tożsamości. W trakcie ustalania danych osobowych kobieta podała dane, które po sprawdzeniu okazały się fałszywe.
W związku z powyższym kobietę przewieziono do najbliższej jednostki Policji, tam zweryfikowano dane oraz ustalono tożsamość kobiety. Okazało się, że 16 latka jest mieszkanką Krakowa i jest poszukiwana celem doprowadzenia do Ośrodka Wychowawczego w miejscowości Podgłębokie woj. lubelskie.
Ujętą 16 latkę przekazano oficerowi dyżurnemu II Komisariatu Policji.

Dział: Aktualności

W dniu 12.05.2020 roku do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie dotyczące dużej ilości śmieci leżących nieopodal drogi technicznej wzdłuż ulicy Mieszka I w Radomiu.
Dyżurny niezwłocznie zadysponował na miejsce zgłoszenia patrol Referatu Ochrony Środowiska pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
Strażnicy udali się we wskazane miejsce i potwierdzili dużą ilość śmieci komunalnych wyrzuconych około 200 metrów od ostatnich zabudowań. W trakcie oględzin miejsca strażnicy zauważyli wśród wyrzuconych nieczystości komunalnych kilka starych zeszytów, zapisanych kartek na których widniały szczątkowe dane ucznia jednej ze szkół podstawowych. Na podstawie uzyskanych informacji strażnicy odtworzyli pełne dane osoby.
Odnalezienie osoby było już formalnością. W trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, że osoba, której śmieci znalazły się na ulicy Mieszka I wynajęła znajomego by śmieci pochodzące z jej posesji przewiózł na wysypisko własnym transportem. Tym sposobem ustalono sprawcę popełnienia czynu zabronionego. W dniu 18.05.2020 roku strażnicy udali się do mężczyzny, który przyznał się do wyrzucenia śmieci na ulicy Mieszka I i nałożyli na niego mandat karny w wysokości 500 zł.

Jednocześnie nakazano mężczyźnie uprzątnięcie terenu w ciągu kilku najbliższych dni. Po posprzątaniu mężczyzna ma dostarczyć do Straży Miejskiej dokument potwierdzający dowiezienie śmieci na wysypisko przy ulicy Witosa.

Dział: Aktualności

W dniu 17.05.2020 roku dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał ze stanowiska dowodzenia Straży Pożarnej informację, że płonie wysypisko śmieci na radomskim Wincentowie.  
Dowódca akcji gaśniczej poprosił strażników o pomoc w zabezpieczeniu miejsca prowadzenia akcji gaśniczej oraz sprawdzenie za pomocą drona z wbudowaną stacją badawczą, jakości powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie palącego się składowiska odpadów.
Dowódca zmiany Straży Miejskiej wezwał w trybie pilnym do służby jednego z operatorów drona. Po uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód lotniskowych już około godziny 10:50 strażnicy „podnieśli” drona i  rozpoczęli działania na terenie składowiska odpadów.
Poleceniem dowódcy akcji gaśniczej operator drona sprawdził stan powietrza oraz skład związków chemicznych wydobywających się z płonącego składowiska odpadów. Lot trwał kilkadziesiąt minut. Sprawdziliśmy stężenie pyłów PM 10, PM 2,5 oraz obecność w powietrzu formaldehydu, cyjanowodorów, chlorowodorów i innych niebezpiecznych substancji.
Dron wzbijał się na różne wysokości: 10m, 30m, 50m i ostatecznie 100m.
Dopiero na wysokości 100 m stacja badawcza „SOWA” zarejestrowała nieznacznie podwyższone stężenie pyłów PM 10 PM 2,5. Stężenie innych niebezpiecznych substancji poniżej  niebezpiecznych wartości.
    Z badania jakości powietrza przy pomocy drona wyposażonego w stację badawczą  „SOWA” sporządzono szczegółowy raport wraz z wykresami jakości powietrza na poszczególnych wysokościach, który został przekazany dowódcy akcji gaśniczej celem wykorzystania służbowego

 

Dział: Aktualności

W dniu 14.05.2020 roku o godz. 12:25 strażnicy podejmowali interwencję dotyczącą nieprawidłowego parkowania na ulicy Dąbrowskiego w Radomiu.
W trakcie prowadzenia czynności służbowych  z jednego z domów wybiegł do patrolu młody mężczyzna i powiedział, że od dwóch dni nie widuje swojego wujka, który zamieszkuje w drugiej części domu.
Strażnicy natychmiast udali się na teren posesji i przez okno zauważyli leżącego na podłodze około 65 letniego mężczyznę. Siostrzeniec rozpoznał, że jest to jego wujek.
Z uwagi na to iż mężczyzna nie ruszał się i fakt, że w przeszłości miał problemy zdrowotne zachodziło podejrzenie realnego zagrożenia zdrowia i życia.
Żadne próby dostania się do mieszkania nie dały rezultatu, a hałas nie spowodował, żadnej reakcji mężczyzny. W związku z tym poinformowano i wezwano straż pożarną, policję  i pogotowie o zaistniałej sytuacji. W trakcie interwencji strażnicy podjęli decyzję o wybiciu szyby celem dostania do pomieszczenia w którym leżał mężczyzna.
Po wybiciu szyby funkcjonariusze dostali się do pomieszczenia i sprawdzili czynności życiowe mężczyzny. Mężczyzna ten dawał minimalne oznaki życia oznak życia, był bardzo wyziębiony i bezsilny z licznymi obrażeniami. Funkcjonariusze zajęli się mężczyzną do czasu przybycia lekarza. Przybyli na miejsce ratownicy i lekarz przejęli czynności ratunkowe od funkcjonariuszy straży miejskiej. Mężczyznę zaopatrzono i przewieziono do Szpitala na ulicę Aleksandrowicza.
Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone i przekazane najbliższej rodzinie.

Dział: Aktualności

Komendant Straży Miejskiej w Radomiu ogłasza przetarg w formie przetargu pisemnego na sprzedaż samochodu osobowego marki Peugeot Boxer numer rejestracyjny WR 1300S.
Samochód dzielnie służył w naszej jednostce od 2014 roku. Przejechał niewiele ponad 210 000 kilometrów.
Z uwagi na specyfikę pracy samochód o tak dużych gabarytach nie spełniał swojej roli w codziennych działaniach Straży Miejskiej na terenie naszego miasta.
Celujemy w tabor zdecydowanie mniejszy, zwinniejszy i spełniający najwyższe standardy ekologiczne.
Dlatego oddamy naszego „Boksera” w dobre ręce, tam gdzie przyszły jego nabywca wykorzysta w pełni jego walory transportowe. To bardzo dobry samochód w „trasę”, do transportu. Męczył się na terenie miasta. Na oferty czekamy do dnia 25 maja 2020 roku
Wszystkie informacje na temat naszego „Boksera” można uzyskać pod adresem:
http://bip.strazmiejska.radom.pl/index.php?id=11&zoom=75

Dział: Aktualności
wtorek, 05 maj 2020 08:41

KWIECIEŃ 2020 - PODSUMOWANIE

Od dnia 01.04.2020 roku zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 marca 2020 roku Straż Miejska w Radomiu współpracuje z Komendą Miejską Policji w Radomiu w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID – 19.
Z uwagi na etapowe łagodzenie obostrzeń dostosowaliśmy zakres swoich zadań do panującej sytuacji. Z każdym dniem podejmujemy więcej interwencji.
Obecną fazę działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa Covid – 19 przeszliśmy bez zachorowań, wykorzystując w miarę możliwości do pracy pełny stan osobowy straży.
Dodatkowym zadaniem Straży Miejskiej w Radomiu jest objęcie całodobowym patrolem stałym terenu w bezpośrednim sąsiedztwie Izolatorium przy ulicy Planty, gdzie zadaniami patrolu są m.in.: reagowanie na wszelkiego rodzaju łamanie prawa, kontrola ruchu osób oraz pojazdów (tylko zezwolenia wydane przez Radomski Szpital Specjalistyczny oraz Sanepid) oraz współpraca z pracownikami pełniącymi dyżur w miejscu kwarantanny osób z wynikiem dodatnim.
Pełniący służbę strażnicy wyposażeni są we wszelkie dostępne środki ochrony osobistej, maseczki, przyłbice, okulary ochronne, kombinezony, rękawiczki oraz płyny dezynfekujące.

W miesiącu kwietniu  2020 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła  821 interwencji:
-               444 interwencji mieszkańców naszego miasta;
-               181 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
-               164 interwencje własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
-                30 interwencji zleconych przez inne służby
-                2 zabezpieczenia imprez (sportowych, okolicznościowych, zgromadzeń, itp.)
Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –  16 ;
2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –   144   , w tym:
    a. wypalanie odpadów i nieczystości         –    44;
    b. nieporządek                                            -     47;  
    c. niszczenie zieleni                                    -     16;
    d. padlina zwierząt                                     -     22;
3. Interwencje dotyczące zwierząt –  58;
4. Nieprawidłowe parkowanie    –     97;
    a. holowanie –   1;
    b. blokady –      1;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  164; w tym:
a. związane z naruszeniem przepisów wydanych z mocy Rozporządzenia
w związku z wystąpieniem stanu epidemii – 106;  
6. Sprawcy przestępstw – 2;
7. Zagrożenie zdrowia i życia – 148 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
i leżącym na ulicy oraz   bezdomnym);
8. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –  115;
9. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 2 ;
10. Asysta/Potwierdzenie danych –  9;
11. Awarie –   27;
12. Handel -    8;
13. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –  6;
14. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 3;
15. Inne – 22 ;


Dział: Aktualności

W dniu 04.05.2020 roku o godzinie 17:25 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie z ulicy Słowackiego 25, gdzie podczas remontu schodów w klatce schodowej pod jednym ze stopni pracownicy firmy budowlanej znaleźli niewybuch pochodzący z okresu II wojny światowej.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol Referatu Prewencji celem udzielenia pomocy wezwanym służbom ratunkowym.
Miejsce zdarzenia zabezpieczono wyłączając z użytkowania chodnik i część jezdni po nieparzystej stronie ulicy Słowackiego. Dodatkowo z uwagi na zagrożenie ewakuowano mieszkańców z trzech klatek kamienicy do podstawionego przez Wydział Zarządzania Kryzysowego autobusu komunikacji miejskiej.
O godzinie  19.00 na miejsce przybył Patrol Saperski, który zabezpieczył i wywiózł niewybuch.
Żadna z ewakuowanych osób nie została poszkodowana.

Dział: Aktualności