Artykuły filtrowane wg daty: kwiecień 2020

W dniu 28.04.2020 roku do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęła interwencja dotycząca… porzuconej kanapy stojącej na jezdni przy ulicy Gajowej w Radomiu.
Dyżurny zadysponował na miejsce zdarzenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego celem sprawdzenia zgłoszenia.
Strażnicy potwierdzili zgłoszenie, usunęli zagrożenie z jezdni oraz poinformowali zarządcę drogi by usunął mebel z pasa drogowego.
Po kilkunastu minutach oficer dyżurny Policji zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że ponownie kanapa znajduje się na jezdni. Kolejny raz zadysponowano patrol na miejsce zgłoszenia. W trakcie dojazdu patrolu dyżurny otrzymał informację od pracowników MZDiK, że podczas usuwania mebla z jedni zostali zaatakowani przez mężczyznę, który nie pozwolił zabrać wersalki i siekierą przeciął plandekę ich pojazdu.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażnicy skontaktowali się z poszkodowanymi, którzy wskazali poruszającego się nieopodal  chwiejnym krokiem około 40 letniego mężczyznę.
Podczas ujęcia mężczyzna nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy był bardzo głośny, agresywny i wulgarny. Nie stosował się do poleceń oraz stawiał opór podczas doprowadzenia do radiowozu Policji. Wyczuwalna była od niego woń alkoholu. W związku z tym funkcjonariusze użyli środków przymusu bezpośredniego.
W trakcie prowadzenia czynności służbowych ustalono również, że agresywny mężczyzna może znajdować się po użyciu środków psychoaktywnych lub dopalaczy dlatego wezwano ratownictwo Medyczne, które po przebadaniu mężczyzny przekazało go patrolowi Policji celem wykonania dalszych czynności służbowych.
Czynności w sprawie prowadzi II Komisariat Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

Kontynuując rozpoczętą w minionym tygodniu akcję rozdawania maseczek ochronnych układu oddechowego, w dniu dzisiejszym Stowarzyszenie „Bezpieczne Miasto” przekazało Straży Miejskiej kolejny 1000 (tysiąc) maseczek do zakrywania nosa i ust.
Przypominamy, że strażnicy rozdają jednorazowe maseczki najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszego miasta oraz osobom bezdomnym napotkanym podczas codziennych patroli.
Takie działania profilaktyczne mają na celu znaczne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS–CoV-2, który bardzo często występuje bezobjawowo.
Apelujemy!
Wprowadzono pierwszy etap zmniejszania restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Mieszkańcy mogą od dnia 20 kwietnia m.in. korzystać z parków, lasów, skwerów i bulwarów oraz więcej osób może przebywać w sklepach
i kościołach.
Pamiętajmy o obowiązku zasłaniania ust i nosa.
Chroń siebie i innych!

Dział: Aktualności
czwartek, 16 kwiecień 2020 08:18

APELUJEMY I ROZDAJEMY MASECZKI.

Od dnia dzisiejszego tj. od 16.04.2020 roku do odwołania Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 roku nałożony został obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa.
Poleceniem Prezydenta Miasta Radomia funkcjonariusze Straży Miejskiej w Radomiu w przypadku napotkania osób nie mających zakrytych nosa i ust będą pouczać takie osoby i rozdawać jednorazowe maseczki ochronne.
Takie działania profilaktyczne mają na celu znaczne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS–CoV-2, który bardzo często występuje bezobjawowo.
Apelujemy! Stosujmy się do Rozporządzeń i zaleceń! Chroniąc siebie, chronisz innych!

Dział: Aktualności
niedziela, 12 kwiecień 2020 13:31

NIETRZEŹWY KIERUJĄCY...

W dniu 11.04.2020 roku o godzinie 23:25 patrolując centrum miasta z uwagą na przestrzeganie przez mieszkańców naszego miasta Zarządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 roku strażnicy Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu zauważyli na ulicy Limanowskiego przy stacji benzynowej pojazd marki Volkswagen, który z impetem wjechał na pas zieleni rozdzielający jezdnie. Patrol natychmiast podjechał w miejsce zdarzenia i z uwagi na podejrzenie iż kierujący mógł zasłabnąć podjęli czynności służbowe. W pewnej chwili zza kierownicy zaczął wychodzić mężczyzna. Mężczyzna był cały i … wyczuwalna była od niego wyraźna woń alkoholu. Przy poruszaniu się jego krok był chwiejny a mowa bełkotliwa i niewyraźna. Przy legitymowaniu mężczyzna zaczął być agresywny, wulgarny, stawiał bierny opór i znieważał słownie funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Został ujęty i użyto środków przymusu bezpośredniego do czasu przybycia na miejsce patrolu Policji.
Ujętego mężczyznę przekazano patrolowi Wydziału Ruchu Drogowego w Radomiu celem wykonania dalszych czynności służbowych.
Decyzją Policji został zatrzymany. Czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 06 kwiecień 2020 08:33

MARZEC 2020 - PODSUMOWANIE

W miesiącu marcu 2020 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła  1282 interwencji:
-              695 interwencji mieszkańców naszego miasta;
-              241 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
-              311 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
-               33 interwencji zleconych przez inne służby
-               2 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, zgromadzeń, itp.)
Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –  52 ;
2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –     282 , w tym:
    a. wypalanie odpadów i nieczystości       –    84;
    b. nieporządek                                    -     77;  
c. niszczenie zieleni                                  -     65;
d. padlina zwierząt                                   -     40;
3. Interwencje dotyczące zwierząt –  120;
4. Nieprawidłowe parkowanie    –     199;
    a. holowanie –   3;
    b. blokady –      7;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  105;
6. Sprawcy przestępstw – 4;
7. Zagrożenie zdrowia i życia – 210 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
i leżącym na ulicy oraz   bezdomnym);
8. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –  128;
9. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek –  19;
10. Asysta/Potwierdzenie danych –  16;
11. Awarie –   56;
12. Handel -     8;
13. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –  11;
14. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 21;
15. Inne –  51;
Strażnicy Miejscy w Radomiu cały czas czynnie uczestniczyli w działaniach pomocowych w związku z pandemią koronawirusa. Zabezpieczali budynki użyteczności publicznej oraz kontrolowali miejsca w których grupuje się młodzież i nie tylko. Strażnicy pouczali młodzież co robić aby uniknąć zarażenia, przypominali o zakazie i konsekwencjach naruszenia przepisów o zachowaniu w miejscach publicznych, apelowali do młodzieży o pozostanie w domach. Informowali o tym, że trzeba zachowywać bezpieczny dystans od innych ludzi, jeśli to możliwe, zrezygnować z podróżowania komunikacją zbiorową, a przede wszystkim poważnie traktować kwarantannę, być odpowiedzialnymi za siebie i innych.
Od dnia 01.04.2020 roku zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 marca 2020 roku Straż Miejska w Radomiu współpracuje z Komendą Miejską Policji w Radomiu. Wojewoda Mazowiecki polecił również, aby pozostałe zadania straży gminnych (miejskich) były realizowane wyłącznie w zakresie, w jakim służą prowadzeniu działań związanych z weryfikacją wykonywania nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.

Dział: Aktualności