UDANYCH, ZDROWYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI 2020

Rozpoczynamy wakacje w tym roku pod nazwą „Bezpieczne wakacje – Lato 2020”. Mamy nadzieję, że aura dopisze i każdy znajdzie dla siebie coś fascynującego.
Tegoroczne wakacje są inne niż dotychczas. Epidemia wprowadziła do naszego życia wiele zmian, które mają nas uchronić przed najgorszym.
Nie zapominajmy o obostrzeniach związanych ze stanem pandemii.
 Główny Inspektorat Sanitarny opracował „Dekalog bezpiecznego zachowania podczas wakacji”, w którym określono podstawowe zasady sanitarne: często myj ręce, podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni, unikaj płacenia gotówką, korzystaj z kart płatniczych, unikaj dotykania oczy i ust, dezynfekuj swój telefon, zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy, stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu, odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu, korzystaj z sprawdzonych źródeł wiedzy
o koronawirusie http://www.gis.gov.pl oraz gov.pl/koronawirus.
Wraz z rozpoczęciem wakacji następuje również czas wytężonej pracy dydaktycznej funkcjonariuszy Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu.
Cały okres wakacyjny podzieliliśmy na dwa turnusy, podczas których nasi strażnicy z Sekcji Szkolnej będą prowadzić kontrole oraz w miarę możliwości przy zachowaniu środków ostrożności i dystansu społecznego pogadanki i prelekcje dla dzieci młodszych i starszych na terenie półkolonii. W trakcie całych wakacji inspektorzy odwiedzą 4 (cztery) półkolonie w wyznaczonych przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu szkołach i placówkach objętych akcją „Lato 2020”. Dodatkowo kontrolą objęto wszystkie obiekty należące do miasta, na których odbywać się będą zajęcia dla dzieci i młodzieży.
Wykaz zajęć dostępny na stronie:
http://www.radom.pl/page/250,aktualnosci.html?id=11535
Postaramy się dobrze wypełnić czas wolny i zainteresować nasze pociechy poniżej przedstawioną tematyką dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa w czasie wakacji.
Chcielibyśmy jak co roku uświadomić dzieci młodsze jak należy zachowywać się w „Kontakcie z osobą obcą” oraz „Jak bezpiecznie spędzić wakacje” natomiast dzieci starsze zachęcić do udziału w prelekcjach dotyczących „Cyberprzemocy” oraz „Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich”.
Wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom przypominamy przede wszystkim o zakazie kąpieli na dzikich kąpieliskach. Kontroli podlegają dzikie kąpieliska:
ulica Stalowa na osiedlu Potkanów,
ulica Stawowa w Kosowie,
ulice Energetyków, Rataja, Potkańskiego,
Stary Młyn na Pacynce,
oczka wodne na osiedlu Ustronie od strony ulicy Orzechowej i przy ulicy Jana Pawła II, oczko wodne przy ulicy Witkacego,
Stary Ogród przy ulicy Mireckiego oraz
najbardziej oblegane oczka wodne przy obwodnicy południowej na ulicy Jacka Kuronia.
Podczas rutynowych patroli strażnicy miejscy stwierdzili, że kąpiel w tych zbiornikach może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Straż Miejska apeluje przede wszystkim do rodziców, aby ci zwrócili baczniejszą uwagę na to, gdzie ich pociechy spędzają wolny czas.
Wchodzenie do wody na dzikich kąpieliskach jest nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne.
Wszystkim naszym pociechom życzymy udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji.